Trumpova hra o „vlastnictví a kontrolu“ Grónska tlačí premiéra Egedeho k vyhlášení nezávislosti na  Dánsku

Trumpova hra o „vlastnictví a kontrolu“ Grónska tlačí premiéra Egedeho k vyhlášení nezávislosti na Dánsku

Bude už brzy Grónsko novým suverénním státem? Podle dění v poslední době se zdá, že by tomu tak skutečně mohlo být. Premiér Grónska, které je stále součástí Dánska, i když se značnou samosprávou, již o podobném kroku uvažuje.

Zřejmě se obává, že podřízené postavení EU a Dánska ve vztahu k USA by mohlo vést k tomu, že by se nakonec Grónsko stalo 51. státem USA, jak si to přeje například Donald Trump.

Nastupující prezident Donald J. Trump již několikrát projevil svůj záměr učinit Grónsko součástí Spojených států a prohlásil, že kontrola a vlastnictví obrovského ostrova v severním Atlantiku je životně důležité pro národní bezpečnost země.

A i když je tento zájem mnohokrát vyjádřen v humoru a memech, nyní víme, že to Trump myslí smrtelně vážně.

V srpnu 2019 Donald Trump tweetoval mem o Trump Tower tyčící se nad malou vesnicí v Grónsku a popsal jej „slibem“, že tam takovou věž nepostaví.

Nedávno, po svém historickém drtivém vítězství, v prosinci, se o této otázce znovu zmínil, čímž se z vtipu stala skutečná americká politika za jeho vlády.

Grónský premiér Mute Egede tuto myšlenku rychle zavrhl, ale jak dny plynou, nyní veřejně zdůraznil svou touhu usilovat o nezávislost na Dánsku, jeho bývalém koloniálním vládci.

Během svého novoročního projevu Egede významně změnil rétoriku obklopující budoucnost ostrova.

„Je na čase, abychom sami učinili krok a utvářeli svou budoucnost, a to i s ohledem na to, s kým budeme úzce spolupracovat a kdo budou naši obchodní partneři,“ řekl.

Hnutí za nezávislost získalo v Grónsku v posledních letech na síle, částečně kvůli odhalením pochybení dánských úřadů během 20. století, včetně nedobrovolné kampaně na kontrolu porodnosti zahájené v 60. letech.

Dánsko kolonizovalo Grónsko do roku 1953, ale nyní je arktický ostrov samosprávným územím Dánska, které od roku 2009 získalo právo vyhlásit nezávislost prostřednictvím hlasování.

„Historie a současné podmínky ukázaly, že naše spolupráce s Dánským královstvím neuspěla při vytváření plné rovnosti,“ řekl Egede.

Grónská vláda dvakrát odmítla Trumpovy nabídky na koupi ostrova s upozorněním na to, že „Grónsko je naše. Nejsme na prodej a nikdy na prodej nebudeme.“

Projev se nezmínil o Trumpovi ani o Spojených státech. Hlavní město Grónska Nuuk je blíže New Yorku než dánské hlavní město Kodaň. Navzdory bohatství zdrojů nerostných surovin, ropy a zemního plynu zůstává grónská ekonomika křehká, silně závislá na rybolovu a ročních grantech z Dánska.

Premiér dále prohlásil:

„Nyní je čas udělat další krok pro naši zemi. Stejně jako ostatní země světa musíme pracovat na odstranění překážek spolupráce, které můžeme popsat jako okovy koloniální éry, a jít dál.

Naše spolupráce s jinými zeměmi a naše obchodní vztahy se nemohou nadále odehrávat pouze prostřednictvím Dánska. Již byly zahájeny práce na vytvoření rámce pro Grónsko jako nezávislý stát.

Je třeba podniknout zásadní kroky… Nadcházející nové volební období musí společně s občany vytvořit tyto nové kroky.“

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 16 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Trumpova hra o „vlastnictví a kontrolu“ Grónska tlačí premiéra Egedeho k vyhlášení nezávislosti na Dánsku

  1. Nějak jsem nepochopil Grónsko. Když se USA rozhodnou ho vojensky obsadit a udělat si tam vojenskou základnu…tak to prostě udělají. Jasně že jen pro dobrý a bezpečný pocit obyvatel Grónska, protože…nebezpečí číhá všude 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *