Svoboda slova na Facebooku: Bude to platit i pro Evropu?

Svoboda slova na Facebooku: Bude to platit i pro Evropu?

Oznámení o nové politice Facebooku byla plná média, nicméně radovat se zatím mohou pouze Američané. Právě tam by měla být zavedena svoboda slova jako první – vše podle vzoru Muskova X, tedy bez cenzorů přezdívaných „ověřovatelé faktů“ a bez mazání příspěvků, které mají jiný názor než ten „jediný povolený.“

V USA se celkově mění politické klima, takže tam na to skutečně bude vhodná doba. Nicméně jak tomu bude v Evropě? Skutečně i zde budeme mít možnost psát na Facebook cokoli?

Nejprve se podívejme, co uvádí samotná společnost Meta o konci cenzury na Facebooku a Instagramu a pak si vysvětlíme, proč je předčasné se příliš radovat:

„Vrátíme se k našim kořenům a zaměříme se na snížení chyb, zjednodušení našich zásad a obnovení svobody projevu na našich platformách,“ řekl Zuckerberg ve videu zveřejněném na Facebooku v úterý brzy ráno.

Řekl: „Přesněji řečeno, zbavíme se ověřovatelů faktů a nahradíme je komunitními poznámkami podobnými X, počínaje USA.

Dále pokračoval tím, že ukázal prstem na skutečný problém:

„Po roce 2016 tradiční média nepřetržitě psala o tom, jak jsou dezinformace hrozbou pro demokracii. Snažili jsme se v dobré víře tyto obavy rozptýlit, aniž bychom se stali arbitry pravdy, ale ověřovatelé faktů byli prostě příliš politicky zaujatí…“

Společnost Meta vydala následnou tiskovou zprávu, v níž podrobně popisuje změny v zásadách moderování obsahu týkajících se politických témat.

Poukázala na prezidentské volby jako na významný vliv na rozhodnutí společnosti a brojila proti vládám a tradičním médiím za to, že údajně tlačí stále více na cenzuru.

Společnost Meta vysvětlila své rozhodnutí ukončit ověřování faktů třetími stranami s odkazem na obavy z politické zaujatosti a zdůrazněním, že model poznámek komunity X představuje nejlepší přístup k budoucímu moderování obsahu:

Když jsme v roce 2016 spustili náš nezávislý program ověřování faktů, dali jsme jasně najevo, že nechceme být arbitry pravdy. Učinili jsme to, co jsme v té době považovali za nejlepší a nejrozumnější volbu, což bylo předat tuto odpovědnost nezávislým organizacím pro ověřování faktů.

Záměrem programu bylo, aby tito nezávislí odborníci poskytli lidem více informací o věcech, které vidí na internetu, zejména o virálních hoaxech, aby mohli sami posoudit, co viděli a četli.

Takhle se však věci neodehrály, zejména ve Spojených státech. Odborníci, stejně jako všichni ostatní, mají své vlastní předsudky a perspektivy. To se projevilo v rozhodnutích, která někteří učinili ohledně toho, co a jak ověřovat.

Postupem času jsme skončili s příliš velkým množstvím obsahu, který byl ověřován a který lidé chápali jako legitimní politické projevy a debaty.

Náš systém pak připojil reálné důsledky v podobě rušivých etiket a snížené distribuce. Nástroj určený k informování se příliš často stával nástrojem cenzury.

My nyní tento přístup měníme. Ukončíme současný program ověřování faktů třetími stranami ve Spojených státech a místo toho začneme přecházet na program Community Notes.

Viděli jsme, jak tento přístup funguje na X – kde dávají své komunitě možnost rozhodnout, kdy jsou příspěvky potenciálně zavádějící a potřebují více kontextu, a lidé z různých úhlů pohledu rozhodují, jaký druh kontextu je užitečný pro ostatní uživatele.

Myslíme si, že by to mohl být lepší způsob, jak dosáhnout našeho původního záměru poskytovat lidem informace o tom, co vidí – a takový obsah, který je méně náchylný k předsudkům.

  • Jakmile bude program spuštěn, Meta nebude psát poznámky ke komunitě ani rozhodovat o tom, které z nich se zobrazí. Budou napsány a hodnoceny přispívajícími uživateli.
  • Stejně jako v případě X budou „Poznámky komunity“ vyžadovat souhlas mezi lidmi s různými pohledy, aby se zabránilo zaujatému hodnocení.
  • Chceme být transparentní ohledně toho, jak různé úhly pohledu ovlivňují poznámky zobrazené v našich aplikacích, a pracujeme na správném způsobu sdílení těchto informací.

Komunitní poznámky plánujeme zavést nejprve v USA během několika příštích měsíců a v průběhu roku je budeme dále vylepšovat.

Při přechodu se zbavíme kontroly nad ověřováním faktů, přestaneme snižovat úroveň ověřeného obsahu a místo překrývání vsunutých varování na celou obrazovku, na která musíte kliknout, než příspěvek vůbec uvidíte, použijeme mnohem méně rušivý štítek, který označuje, že pro ty, kteří jej chtějí vidět, jsou k dispozici další informace.

Další významnou změnou je, že Meta přesune své týmy pro důvěru a bezpečnost, které jsou zodpovědné za navrhování obsahových zásad a kontrolu obsahu, z krajně levicového státu Kalifornie do Texasu a dalších míst.

Tolik z oznámení společnosti Meta, ve kterém se jasně uvádí, že zatím bude cenzura v podobě „ověřovatelů faktů“ odstraněna v USA, než se začne uplatňovat i v dalších zemích.

Zde bych však ráda upozornila na to, že je více než pravděpodobné, že EU na toto oznámení brzy zareaguje a dřív než se začnou cenzoři nazývaní „ověřovatelé faktů“ rušit i v EU, začne nejspíš Zuckerbergovi vyhrožovat (jako již dříve Muskovi).

Je tedy možné, že cenzoři nakonec zmizí, ale Zuckerberg se bude nucen zavázat k jiné formě cenzury, pravděpodobně tak nebude svoboda slova až tak široká jako v USA.

Lze také očekávat, že pokud bude EU trvat na pokračující cenzuře ve stejném stylu, zasáhne dokonce Trump, který právě při debatě s Zuckerbergem prohlásil, že „se zaměří na prosazování západních hodnot, jako je svoboda projevu, v globálním měřítku.“

Otázkou je, jak na toto zavádění „západních hodnot“ zareaguje Brusel, jehož „evropské hodnoty“ se již od těch, které chce prosazovat Trump, poněkud vzdálily.

V případě EU je totiž právě cenzura jednou ze základních „evropských hodnot“ – jen prezentovaná pod rouškou „boje proti dezinformacím.“

Je tedy prozatím předčasné se příliš těšit na svobodný Facebook.

Bude zřejmě záležet především na tom, jak dalece se podaří přesvědčit totalitní EU, aby ustoupila od svých „pahodnot.“

 

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 14 Průměrně: 5]

4 thoughts on “Svoboda slova na Facebooku: Bude to platit i pro Evropu?

  1. Musk tento trapoš je len riadená opozícia,ktorému nená treba venovať pozornosť.Ved je to práve on,kto porušuje slobodu slova.Odkedy prevzal X,trojnásobne viac cenzuruje príspevky proti Izraelu a židom.Komu teda tento genetický odpad slúži? Sionistom!!! Rovnako ako dump Trump,stelesnenie zla,americkej hlúposti a arogancie.Smrť USAtanovi.

  2. Nedá sa ani opísať, ako závidím Číne zákaz Facebooku a iných globalistických stránok… Tamojšiu cenzúru internetu , napr. vyhľadávanie podvratných výrazov typu Nezávislý Tibet, samozrejme plne schvaľujem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *