Čína: U největší větrné turbíny na světě se po 4 měsících zkušebního provozu zlomily listy rotoru

Čína: U největší větrné turbíny na světě se po 4 měsících zkušebního provozu zlomily listy rotoru

Je pravděpodobné, že Čína tento projekt testovala i proto, že nyní vidí velmi lukrativní příležitosti v Evropě, kde se hned několik zemí rozhodlo postavit rekordně vysoká monstra hyzdící krajinu, likvidující ptáky a ničící životní prostředí.

Nicméně test nedopadl nejlépe, takže megalomanské plány, které již prezentovala německá či rakouská vláda, nebudou možná až tak úspěšné, jak se očekává.

U nejvýkonnější větrné turbíny na světě selhaly listy rotoru v extrémních podmínkách. Elektrárna však byla ve zkušebním provozu. Výrobce k tomu vydal prohlášení.

Stále větší, stále výkonnější – to je motto moderních větrných turbín. Rekordní větrná turbína v Číně nedávno narazila na limity své kapacity. Zátěžový test nyní údajně zničil dva listy rotoru.

Turbína je prototypem s označením MySE18.X-20MW. Od srpna letošního roku je elektrárna ve zkušebním provozu na pevnině na severu ostrova Hainan.

Čínská společnost Mingyang Smart Energy (MSE), výrobce větrné turbíny, vydala 13. prosince prohlášení k prasknutí listů rotoru.

Záznam dat

Údaje o výkonu modelu MySE18.X-20MW zastiňují všechny předchozí větrné turbíny. Průměr rotoru je až 292 metrů. Délka listu rotoru je 143 metrů.

Plocha rotoru tak činí necelých 67 000 metrů čtverečních, což je přibližně 9,4 fotbalových hřišť.

Tato obrovská plocha rotoru dávala turbíně nominální výkon 18 až 20 megawattů (MW). Pro srovnání, větrné turbíny na pevnině mají obvykle kapacitu výrazně pod 10 MW, zatímco větrné turbíny na moři mají kapacitu až 15 MW.

To z ní udělalo nejvýkonnější větrnou turbínu na světě.

Výrobce uvádí její celkový roční výkon při průměrné rychlosti větru 30,6 kilometrů za hodinu  80 gigawatthodin. Z čistě matematického hlediska může taková turbína zásobovat elektřinou 96 000 domácností.

Podle Mingyangu je turbína vhodná pro celosvětové použití na moři v oblastech se střední až vysokou rychlostí větru až 287,3 km/h.

Výrobce potvrzuje zničení

Obrázky zničené turbíny ukazují, že dva ze tří listů rotoru jsou zcela zničeny. Podle Mingyangu byla větrná turbína testována v extrémních a „abnormálních“ podmínkách – pravděpodobně s příliš silným větrem a enormně vysokou rychlostí otáčení listů rotoru.

Tyto podmínky zjevně překročily limit zatížení konstrukce, a proto došlo k poškození.

Podle některých zpráv v médiích výrobce záměrně vystavil prototyp těmto extrémním podmínkám, aby prozkoumal hranice možného.

Výrobce portálu řekl „offshoreWIND.biz,“ že produkt je v současné době stále v testovací fázi a ještě není na trhu. Při destrukci nedošlo na testovacím místě k žádnému zranění osob.

Mingyang také zdůraznil, že takové scénáře nejsou při vývoji nových technologií neobvyklé. Samotná elektrárna, tedy turbína v gondole, je stále funkční a nadále splňuje současné bezpečnostní předpisy.

Společnost Mingyang také oznámila své úsilí o provedení dalšího výzkumu přizpůsobivosti produktu za takových podmínek. Se získanými znalostmi by se model MySE18.X-20MW měl stát bezpečnějším a spolehlivějším.

Brzy také v Německu

V Německu se v současné době staví také rekordní větrná turbína: vysokohorská větrná turbína od drážďanské společnosti GICON. S počátečním nominálním výkonem 3,8 MW se ani nepřiblíží výkonu čínského prototypu. Délka listů rotoru je pouhých 65 metrů.

Rekord je především v celkové výšce. S výškou přibližně 365 metrů – čímž je jen o něco menší než berlínská televizní věž – má být zdaleka nejvyšší větrnou turbínou na světě.

V této výšce bude turbína v budoucnu schopna využít silnější a stálejší vítr ve vysokých nadmořských výškách. Lokalita, kde má být turbína instalována, se nachází v braniborské obci Schipkau v Lužici.

Stavební práce již začaly. Vysokohorská větrná turbína by měla být připravena v polovině roku 2025, pokud vše půjde podle plánu.

Se svou ocelovou příhradovou konstrukcí vypadá téměř jako Eiffelova věž. Stavba se bude v celkové výšce tyčit o dobrých 50 metrů výše než pařížská dominanta.

Po dokončení to bude nejvyšší větrná turbína na světě (samozřejmě nepočítáme-li onu zkušební čínskou větrnou turbínu)…

Tolik novinka z Číny i Německa. Opět jsou zde opomíjeny všechny negativní důsledky těchto monster – od likvidace ptačích, netopýřích a hmyzích populací přes šíření nebezpečných chemikálií až po zdraví škodlivý infrazvuk.

A jen stěží si lze představit, co by se stalo, pokud by se tento monstrózní větrník zhroutil. Ve Švédsku před časem mnohem menší zřícená turbína způsobila velkou ekologickou katastrofu…

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 11 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Čína: U největší větrné turbíny na světě se po 4 měsících zkušebního provozu zlomily listy rotoru

  1. Ti hajzlové nás mají za totální hňupy. A Němci jsou hňupové číslo 1.A my jak poslušní ňafající psíčci jim v patách. Takže ONI nás přinutí k voltaice a k turbínám! Miliardy se vyhodí do hnoje. Potom přijde na řadu JEJICH Haarp. Zatemní oblohu a panely budou na tři věci. Udělají tornáda a hurikány, budou opět padat tragače z nebe jak v Hruškách a panely se rozbijí, vrtule polámou… A ofčané v duchu zeleného fašismu budou pokračovat na dluhy dál v té sviňárně – až do úplného ožebračení! Kurva svět!!!

  2. Lesy se vykaci, jsou zbytecne, topit drivim je zakazano. Postavi se tam vetrna kola, ta jsou EKO. Ptaci zahynou, rozmozi se mouchy a jina havet. Ta se bude sbirat na umele maso a karbanatky. Po odchodu do duchodu (v 70) bude povinna eutonasie. Lide starsi 70 let budou platit starobni dan ve vysi dvojnasobku duchodu. Kdo nezaplati, pujde do likvidacniho vezeni, bude to neco jako pracovni hladomorna, na co jeste stare vyzirky krmit. Maso na nich uz nebude, ale kosti jsou dobre na mydlo.

    Pokrok musi bejt, rekl by Svejk.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *