Britská policie použila rozpoznávání obličeje u tisíců lidí, kteří se účastnili protimigračních protestů

Britská policie použila rozpoznávání obličeje u tisíců lidí, kteří se účastnili protimigračních protestů

Jednalo se samozřejmě o protesty, které nastaly poté, co africký útočník zavraždil tři dívky v taneční škole a další lidi zranil. V reakci na tento čin, jehož okolnosti se pokusila policie ututlat a dokonce byla záměrně vypuštěna falešná informace, vyšly do ulic tisíce lidí.

Posléze došlo k tisícům zatčení a rychlosoudů, před kterými dokonce stanuly i nezletilé děti, přičemž nejmladšímu demonstrantovi bylo teprve 9 let. Mnozí z dospělých obžalovaných pak skončili ve vězení, odkud byli zároveň předčasně propouštěni skuteční zločinci, aby se uvolnilo místo.

Jak se podařilo najít ony tisíce lidí, kteří se účastnili oprávněných protestů? Mnozí z nich byli vyhledáni pomocí pokročilých nástrojů na rozpoznávání obličejů.

Jinak by počet zatčených nemohl jít do tisíců, bez takových nástrojů by se jim podařilo ztotožnit jen hrstku těch, kteří se protestů účastnili.

To je jen potvrzení faktu, že dnes již žádné soukromí nemáme, neboť pokud vás kdokoli kdekoli natočí, ihned vás také může najít.

V takovém světě bude mnohem jednodušší udržet lidi v jejich 15minutových chytrých městech jako v koncentrácích, třeba až se vyhlásí klimatická krize nebo nová plandemie.

Ale i bez nouzových stavů lze tuto techniku využít. A to právě například na to, aby se zpětně zjistilo, kdo se účastnil nežádoucích protestů…

Ukázalo se, že policie ve Spojeném království použila něco, co se zdá být pokročilým nástrojem pro sledování rozpoznávání obličeje, k identifikaci a zatčení některých účastníků protestů, ke kterým došlo po útoku v Southportu.

Potvrzení přišlo od policie v Northumbrii, zatímco zprávy říkají, že policisté ve stejnou dobu vstoupili do policejní národní databáze, aby analyzovali více než 10 000 hodin CCTV záběrů.

To se pravděpodobně promítne do datové sady obsahující obrázky naskenovaných tváří velkého počtu lidí, od tisíců až po stovky tisíc. A to se děje navzdory tomu, že tato praxe je ve Spojeném království nebezpečně neregulovaná, jak varuje Big Brother Watch.

Tato skupina práv kladla důraz na potřebu regulovat oblast za účelem ochrany soukromí lidí při výkonu policejní práce. Ale tato technologie je zjevně již plně využívána – i když stále čeká na pravidla, která by dala legitimitu orgánům činným v trestním řízení, aby sáhly po těchto typech nástrojů.

Zdá se, že Northumbrijská policie nevidí žádný problém týkající se situace, přičemž mluvčí prozradil, že v podstatě doufá, že veřejnost bude spokojena s tím, že budou identifikováni byť jen potenciální podezřelí – bez ohledu na metodu.

„Doufali bychom, že drtivá většina lidí bude chtít a očekává, že použijeme každou taktiku, kterou máme k dispozici, abychom pomohli identifikovat potenciální podezřelé,“ řekl mluvčí.

Stejná policie odhalila, že jednou z „taktik“ bylo vstoupit do národní databáze a podívat se na více než 10 000 hodin záběrů ze sledování pomocí nástroje pro rozpoznávání obličeje, o kterém řekla, že je nejnovější.

Soudě podle prohlášení detektiva Graeme Barra je tento typ technologie schopen identifikovat lidi (tj. jejich tváře), i když nosí masky.

„Tito pachatelé si mohou myslet, že je nemůžeme vysledovat, protože nosili masky nebo skrývali své tváře, ale mýlili se,“ cituje Barra.

Ale takové masové a invazivní nové sledovací techniky musí jít ruku v ruce s novými pravidly, která zabrání jejich zneužití, tvrdí obhájci soukromí.

Právě teď, jak poznamenal Big Brother Watch, není ani známo, kolik milionů lidí ve Spojeném království má fotografie svých tváří v policejní databázi.

„Toto není nic menšího než orwellovské praktiky a ukazuje to, že jejich regulace je velmi potřebná, abychom ochránili naše právo na soukromí,“ uvedla skupina v reakci na to, že policie Northumbria zveřejnila své praktiky, konkrétně kolem letních nepokojů.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 18 Průměrně: 4.7]

2 thoughts on “Britská policie použila rozpoznávání obličeje u tisíců lidí, kteří se účastnili protimigračních protestů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *