Nedávno jste si zde mohli přečíst o několika podobných „nehodách,“ ve kterých figurovaly údajně „zelené“ baterie. Jakýkoli požár jimi způsobený je horší než „klasický.“ Mnohem hůř se hasí a rychleji se šíří, jak ukázalo již několik různých kauz, kdy nebylo velmi dlouho možné takový požár zvládnout.
Výbuch továrny na baterie, jaký nedávno zažili v Jižní Koreji nebo aktuálně továrny na jejich recyklaci v USA, může mít vážné důsledky i pro okolí. Jakou uhlíkovou stopu asi takové – stále častější – nehody zanechávají?
A jaké chemikálie se následně šíří těmito „ekologickými“ energetickými zdroji do okolí?
A jak časté tyto nehody budou, až se přejde na úplnou elektromobilitu?
Američané se začínají probouzet do reality „utopie nové zelené energie,“ která s sebou zjevně nese mnohem více chemie a požárů, než se původně slibovalo.
Další dramatický příklad nebezpečí spojeného s lithium-iontovými bateriemi se odehrál v jednom ze závodů na zpracování baterií poblíž Fredericktownu ve státě Missouri. Výbuch baterií si vyžádal místní evakuaci.
Obyvatelé města na jihovýchodě Missouri byli ve středu nuceni evakuovat své domovy, když vypukl požár v nedaleké recyklační stanici baterií.
Madison County 911 zveřejnil na Facebooku kolem 14:00 jménem úřadu šerifa okresu zprávu obyvatelům severně a západně od Fredericktownu, aby opustili oblast.
„Pokud v této oblasti vidíte nebo cítíte kouř, musíte se evakuovat!“ uvádí se v příspěvku.
V samostatném příspěvku později odpoledne Madison County 911 a hasičský sbor Fredericktown uvedly, že se musí evakuovat pouze obyvatelé Madison County Road 277. Okres vyzval ostatní obyvatele, aby se ukryli uvnitř v domech.
V příspěvku se uvádí, že město Fredericktown nebylo tímto nařízením ovlivněno.
„Zavřete okna, dveře a vypněte okenní klimatizační systémy,“ uvádí se v příspěvku. “… Opět, pokud uvidíte kouř, zůstaňte doma.“
Naštěstí nebyly hlášeny žádné oběti. Společnost Critical Mineral Recovery hlásí masivní škody na zařízení na recyklaci lithium-iontových baterií.
Na svých webových stránkách společnost uvádí, že závod o rozloze 225 000 čtverečních stop se používá k „recyklaci materiálů souvisejících s lithium-iontovými bateriemi od výrobců baterií, výrobců automobilů, prodejců baterií, recyklátorů a zpracovatelů po celém světě“, a popisuje jej jako „jedno z největších zařízení na zpracování lithium-iontových baterií na světě.“
Příčinou výbuchu byl podle všeho tepelný únik, což je hlavní problém u lithium-iontových baterií. Dochází k němu, když se článek baterie přehřeje a způsobí řetězovou reakci, která se šíří do dalších článků. Reakcí se také poskytuje plynný kyslík, který zvyšuje intenzitu ohně.
Teplota baterie stoupá nejprve pomalu a poté najednou, až dosáhne maximální teploty přibližně za jednu sekundu.
Dalším faktorem, který ztěžuje zvládnutí požárů lithium-iontových baterií, je tvorba kyslíku. Když se oxidy kovů v katodě baterie nebo kladně nabité elektrodě zahřejí, rozkládají se a uvolňují plynný kyslík.
Požáry potřebují ke spalování kyslík, takže baterie, která dokáže vytvářet kyslík, může požár prodlužovat.
Vzhledem k povaze elektrolytu způsobuje 20% zvýšení teploty lithium-iontové baterie některé nežádoucí chemické reakce mnohem rychleji, což uvolňuje nadměrné teplo.
Toto nadměrné teplo zvyšuje teplotu baterie, což zase urychluje reakce. Zvýšená teplota baterie zvyšuje rychlost reakce a vytváří proces zvaný tepelný únik. Když k tomu dojde, teplota v baterii může stoupnout ze 100 C na 1000 C za sekundu.
Nyní státní a environmentální orgány vyšetřují dopady výbuchu na region.
Ministerstvo přírodních zdrojů státu Missouri vyslalo ve středu večer na místo dva lidi, aby posoudili kvalitu ovzduší, odtok vody a další potenciální dopady na životní prostředí.
„Naši záchranáři pomohou konzultovat akce při reakci na požár, podle potřeby odeberou vzorky z okolí během akce a poté dohlédnou na úklidová opatření,“ napsal v e-mailu informační důstojník Brian M. „Pak bude provedeno skutečné vyčištění a naším úkolem je zajistit, aby bylo provedeno správně.“
Federální agentura pro ochranu životního prostředí bude také zapojena do monitorování ovzduší. Dokud agentury nebudou mít lepší představu o dopadech, Quinn řekl, že lidé by se měli vyhýbat přímému kontaktu s kouřem a dodržovat bezpečnostní pokyny místních úřadů.
Potlačení podobného požáru lithium-iontové baterie v zařízení v San Diegu trvalo týdny. Zajímavé je, že nedaleká škola zůstala evakuována, neboť se počítalo s dalšími protipožárními činnostmi.
Školy Fredericktown R-1 držely studenty ve čtvrtek uvnitř, podle facebookové stránky okresu, ale v pátek zrušily vyučování. Okres v pátek ráno v příspěvku uvedl, že nebyl uzavřen kvůli obavám o kvalitu ovzduší, ale spíše „z velké opatrnosti“, protože se očekávalo další úsilí o potlačení požáru.
Je zřejmé, že Američané se začínají probouzet do reality „utopie nové zelené energie,“ která s sebou zjevně nese mnohem více chemie a reakce na oheň, než se původně slibovalo.
A emise z těchto požárů jsou také o něco vyšší než nulové.
Všetkého dočasu, na každého zmrda dopadne ruka odplaty, skôr alebo neskôr.
Nebylo to na jihozápadě ale na jihovýchodě Missouri. Nebyla to továrna ale větší sběrný dvůr. Nevybuchlo to ale normálně shořelo / místy zničená plechová střecha / Celý požár hasilo jedno hasičské auto a očumovalo pár lidí.
Kéž by explodovali všichni ti zastánci elektromobilů a zeleného údělu. To by bylo na Zemi dobře!