Je až s podivem, že šmírovací Facebook u nás stále aktivně používá tolik lidí. Mnozí možná ani netuší, že již brzy budou velmi detailně prověřovány jejich příspěvky s cílem zjistit, zda je uživatel dospělý.
Nicméně u mnohých účtů zřejmě ani toto detailní prověřování stačit nebude, takže komukoli z vás – máte-li účet na Facebooku nebo Instagramu – může brzy přijít žádost o předložení skutečného dokladu.
Politický tlak, aby online platformy zavedly ověřování věku, totiž nadále pokračuje.
Navrhuje se využití dostupných metod a technologií – jednou z nich je odmaskování všech uživatelů se státem vydanými doklady, zatímco další zdánlivá alternativa, na které se nyní pracuje v Metě, je dalším aspektem dystopické noční můry o ověřování věku.
Zprávy říkají, že místo hledání přímého důkazu identity (a tedy věku) se Meta (Facebook, Instagram) rozhodla tento věk „odhadnout“ – cestou agresivního dolování dat.
Nástroj „AI“, který společnost Meta plánuje použít, je proprietární – tedy uzavřený – zdroj, a proto není k dispozici veřejnému auditu, přestože se týká miliard uživatelů. Říká se tomu „klasifikátor pro dospělé.“
Nástroj prochází obsah související s profily uživatelů a profily samotnými v naději, že uhodne, zda profil patří někomu do 18 let nebo dospělému. Jak se dá od proprietárního softwaru očekávat, gigant – protože nemusí – neodhaluje, jak přesné se očekává, že výsledky budou.
Je známo, že typ dat, která Meta shromažďuje a analyzuje, se nachází v seznamech sledujících uživatelů, včetně věcí, jako jsou zprávy typu blahopřání k narozeninám.
Ale nakonec, pokud se rozhodne, že to nestačí k „uhádnutí“ skutečného věku – nebo bude mít podezření, že věk nahlášený uživatelem je falešný – požádá Meta o důkaz skutečné identity.
To vše se nyní vyvíjí také kolem funkce Instagramu oznámené v září, známé jako „účty pro teenagery,“ které obsahují příslušně omezená nastavení.
Dosud byly informace, které Instagram používal, pouze narozeniny, které každý uživatel deklaruje při vytváření účtu, ale nyní přichází na scénu temný – ve své mechanice i užitečnosti – nástroj, což je „klasifikátor pro dospělé.“
Vypadá to, jako by se Meta snažila přesvědčit svět, že něco dělá, a nakonec se celá věc zvrhne na vyžadování důkazu totožnosti prostřednictvím vládou vydaného průkazu totožnosti.
Kruh je kompletní – ti, kteří počítají s šířením biometrického hromadného sledování, si přijdou na své.
Teenageři, kteří se pokusí manuálně zvýšit věk uvedený na svém účtu, se budou muset prokázat nahráním formálního průkazu, jako je řidičský průkaz nebo odesláním video-selfie do Yoti, služby třetí strany, která dokáže odhadnout věk na základě rysů obličeje.
zvysoka srať na usácke GESTAPO, fejkbúk nemám a tu som!!!
Zcela bez povsimnuti alternnativnich zprav je aktualni projekt Googlu. Kazdy uzivatel android telefonu je odted sledovan. Je sledovana jeho poloha ! Poloha vsech android zarizeni je odnynejska znama a obchodovatelna. Google samoztrejme ma telefoni cislo a k tomu prirazene udaje, jako jmeno, adresu, cislo uctu.
Odmitnou novou „sluzbu“ sledovani nejde. ( jako bonus nabbizi navic napriklad, vyhledani zztraceneho mobilu nebo vymazani mobilu na dalku )
Jedina moznost jak nepredat Googlu svoji polohu je nepouzivat OS Android.
Nikde nepíšu svůj věk a když ho po mě chtějí, tak si rok narození vymyslím. Nic jiného mi nezbývá, když jim to nechci říci.
Velmi brzy budou mít jiné starosti, Západ se potápí, prohrává. Končí. Nastupuje jiný systém. Již brzy i u nás.