V poslední době se objevilo několik dalších důkazů, že dvacetiletý střelec, který se měl údajně pokusit zastřelit Trumpa, nejednal sám. Čím déle probíhá vyšetřování, tím více toto přesvědčení nabývá na síle. Zároveň se objevují další otázky a velmi podezřelé jsou i okolnosti kolem pitvy Crookse.
Republikánský poslanec Mike Waltz, který se účastní vyšetřování, prozradil deníku Daily Mail, že Thomas Matthew Crooks, dvacetiletý mladík obviněný z pokusu o atentát na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, možná nejednal sám.
Probíhající vyšetřování pracovní skupiny Kongresu vyvolalo vážné obavy z možného zahraničního zapojení do útoku.
Republikán Waltz zdůraznil, že motivace Crookse zůstávají nejasné, což naznačuje, že by do toho mohl být zapleten zahraniční subjekt nebo jiná třetí strana.
„Nerozumím tomu a zatím nemám žádné odpovědi, které by mi pomohly pochopit, jak je možné, že Tajná služba a DHS tak rychle vyšly a řekly – a myslím, že i FBI, ale budu si to muset ověřit – a řekly, že jednal sám,“ řekl Waltz ve středu Daily Mail v Trump Tower v Chicagu.
„Jak to mohli vědět jen pár dní po začátku vyšetřování?“
„Nemohou nám říct jeho motiv, ale mohou nám říct, že operoval sám? Nemůžou se dostat k těmto zašifrovaným zahraničním účtům, ale můžou nám říct, že jednal sám? Takže to zatím nekupuji,“ dodal.
„Neznám mnoho devatenáctiletých dětí, které by dokázaly samy vyrobit více improvizovaných výbušných zařízení s dálkově ovládaným detonátorem,“ dodal Waltz.
„Proč si toho nikdo nevšiml, když to hledal na internetu nebo si kupoval literaturu o tom, jak to udělat?“
Policie našla mobilní telefon a rozbušku vedle Thomase Matthewa Crookse poté, co ho odstřelovač tajné služby smrtelně postřelil na střeše před Trumpovým shromážděním v Butleru v Pensylvánii.
Nicole Fordová z Channel 11 také získala exkluzivní fotografie, které ukazují mobilní telefon a vysílač, které byly nalezeny vedle Crookse chvíli poté, co ho zastřelil odstřelovač tajné služby. Informoval WPXI.
Podle CNN však vyšetřovatelé nenašli žádnou historii vyhledávání na internetu, kde by Crooks zkoumal, jak sestavit podomácku vyrobené výbušniny.
„Není jasné, jak Crooks sestavil výbušná zařízení, která byla nalezena v jeho autě. Vyšetřovatelé, kteří analyzovali jeho historii vyhledávání na internetu, nenašli žádné známky toho, že by zkoumal, jak vyrobit podomácku vyrobené výbušniny,“ uvedli představitelé orgánů činných v trestním řízení.
Republikán Waltz také zopakoval toto prohlášení během svého rozhovoru s Benny Johnsonem.
A Walz není jediný, kdo upozorňuje na podezřelé okolnosti kolem případu. FBI se například podivným způsobem pokusila zdržet pitvu Crookse, na což upozornil kongresman Clay Higgins, vyšetřovatel dvoustranické pracovní skupiny Sněmovny reprezentantů pro pokus o atentát na bývalého prezidenta Donalda Trumpa.
V předběžné zprávě kongresmana zákonodárce vznáší otázky ohledně znepokojivých akcí ze strany Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a popisuje tyto akce jako „bránění spravedlnosti a jakémukoliv následnému vyšetřovacímu úsilí.“
Co přesně FBI udělala, že se to kongresmanovi nelíbí? Za prvé, Higgins si stěžuje, že „zpráva koronera i pitevní zpráva jsou obě opožděné.“
A druhý problém, který má kongresman s FBI, je ten, že federální agentura dovolila, aby tělo údajného střelce bylo zpopelněno před inspekcí Kongresem.
Jak se ovšem záhy zjistilo, tak pitva ani koronerova zpráva nebyly opožděné, proběhly včas, ale ten, kdo to kongresmanovi tvrdil, zřejmě účelově lhal.
Koroner z nějakého důvodu tají výsledky pitvy nejen před veřejností, ale i před vyšetřovateli z Kongresu.
I proto, aby došlo k zatajení příčin, zřejmě povolila FBI zpopelnění těla dřív, než ho stihli prohlédnout vyšetřovatelé z Kongresu. To samozřejmě vyvolává další otázky.
Tělo údajného střelce bylo zpopelněno už 10 dní od pokusu o atentát, takže veškeré důkazy, které pocházejí z pitvy, má nyní v rukou koroner a nikdo další už je nemůže získat.
Více než měsíc po útoku je zde tedy stále více otázek než odpovědí. A zdá se, že má někdo zájem, aby to tak zůstalo…