Velká Británie jako první evropská země schválila pro prodej laboratorní maso

Velká Británie jako první evropská země schválila pro prodej laboratorní maso

Zatímco v Singapuru, Izraeli nebo většině států USA je laboratorní maso schváleno již nějakou dobu pro lidskou konzumaci, ve Velké Británii se zatím schválilo jako krmivo pro zvířata, nicméně velmi brzy by měl být tento umělý produkt nabízen také pro lidi.

Připomínám, že v EU aktuálně probíhá schvalovací proces, takže i zde se jistě brzy dočkáme povolení k prodeji – nejprve pro zvířata a hned poté i pro lidskou spotřebu. Pro tento účel by měla být ještě letos otevřena největší továrna na umělé maso na světě ve Španělsku.

Maso, pěstované na základě podobného procesu jakým je rakovinné bujení, bude ovšem zprvu poměrně drahé, protože laboratorní výroba masa zatím vyjde mnohem dráž než maso ze zvířecích chovů.

Velká Británie se stala první evropskou zemí, která schválila laboratorně pěstované maso – původně jako krmivo pro zvířata. Úřady daly zelenou produktům společnosti Meatly, která nabízí „kuřecí maso“ vyrobené v laboratoři.

Britský úřad pro zdraví zvířat a rostlin a ministerstvo životního prostředí, výživy a záležitostí venkova nedávno schválily produkty Meatly. Podle společnosti existuje „rostoucí poptávka“ po udržitelném krmivu pro domácí zvířata. Tvrdí, že mnoho majitelů domácích mazlíčků váhá, zda krmit své psy nebo kočky masem z poražených zvířat.

Společnost zatím od investorů získala 3,5 milionu liber a očekává, že v příštím kole financování získá dalších 5 milionů liber.

Některé výzkumy na toto téma naznačují, že průmysl krmiv pro domácí zvířata může mít dopad na klima podobný jako na Filipínách (13. nejlidnatější země světa) a studie z University of Winchester uvádí, že 50 procent dotázaných majitelů domácích mazlíčků by svým zvířatům dalo umělé maso z laboratoře, zatímco 32 procent respondentů tvrdí, že by byli ochotni ho sníst sami.

Kultivované kuře Meatly se vyrábí tak, že se odebere malý vzorek ze slepičího vejce, vypěstuje se s vitamíny a aminokyselinami v laboratoři a poté se buňky nechají růst v nádobě podobné těm, které se používají při výrobě piva. Výsledkem je pasta podobná paštice.

Společnost plánuje uvést na trh první vzorky svého komerčně dostupného krmiva pro domácí mazlíčky koncem tohoto roku. Poté se zaměří na snížení nákladů a zvýšení výroby do průmyslového měřítka do tří let.

Jednou z metod, jak snížit náklady, je smíchat maso se zeleninou, což je běžná metoda u jiných krmiv pro zvířata, která obsahují drahé živočišné produkty.

Předchozí vláda uvažovala o urychlení schvalování kultivovaného masa pro lidskou spotřebu. Britský Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) uvedl, že se snaží najít způsob, jak zkrátit zdlouhavý proces regulace potravinářského výrobku a jeho uvedení na trh, což konzervativní vláda prosazovala jako „výhodu brexitu.“

Linus Pardoe, ředitel pro politiku v Good Food Institute Europe ve Velké Británii, komentoval toto rozhodnutí: „Spojené království je světovým lídrem ve vývoji kultivovaného masa a schválení kultivovaného krmiva pro zvířata je důležitým milníkem. Zdůrazňuje potenciál nových inovací, které pomohou snížit negativní dopady intenzivního chovu zvířat.“

První žádosti Spojeného království o kultivované  maso pro lidskou spotřebu jsou stále přezkoumávány Agenturou pro potraviny.

„Pokud si máme plně uvědomit výhody kultivovaného masa – od zlepšení potravinové bezpečnosti až po podporu expanze regenerativního zemědělství – musí vláda investovat do výzkumu a infrastruktury potřebné k tomu, aby bylo chutné, cenově dostupné a přístupné lidem v celé Velké Británii,“ dodal Linus Pardoe.

Jiné země, včetně Singapuru a Izraele, již schválily kultivované maso pro lidskou spotřebu. Zároveň některé státy ve Spojených státech, jako je Florida a Alabama, zakázaly kultivované maso s odůvodněním, že produkty ohrožují tradiční chovatele zvířat.

Na závěr připomínám, že prosazování nezdravého umělého masa (mléka, vajec) je součástí podvodné klimatické politiky, která v tomto případě povede k destrukci zemědělství a zřejmě i zvýšenému výskytu některých nemocí.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 15 Průměrně: 4.8]

3 thoughts on “Velká Británie jako první evropská země schválila pro prodej laboratorní maso

  1. Požírat rakovinové bujení…hm, ale Frantíkům budou určitě stále nadávat do žabožroutů 😀
    Kristepane, taková krásná podívaná na pastviny tam byla…no nic, budou čučet na krabice, ve kterých jim roboti vyrobí amarouny. Stejně většina měšťáků neví, kde se to v těch jejich supermarketech bere. Jenom bohatí si budou pochutnávat na vybraném masíčku ze soukromých chovů speciálně pro ně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *