Situace, kdy se policisté bojí zasáhnout proti zločincům – a to obzvlášť pokud patří k některým chráněným skupinám – není typická jen pro Francii. Jde o problém mnoha evropských zemí, ale také USA, kde se od smrti kriminálníka Floyda bojí zejména bílí policisté zasahovat proti černochům.
Nejinak je tomu ve Francii, kde byl takovým Floydem 17letý Alžířan, který byl před rokem při zásahu zastřelen policistou. Následovaly bouřlivé nepokoje, což byla v podstatě podobná situace jako o několik let dřív v USA.
Policista skončil ve vězení, ale nejen on, také další policista, který při zasahování proti násilným výtržníkům jednoho zabil. Během nepokojů tak většina policistů spíš jen přihlížela, případně hlídala, aby škody nebyly ještě větší.
Proti výtržníkům, kteří ničili, rabovali a zakládali požáry se zasahovalo jen velmi opatrně – a po zatčení byli záhy zase propuštěni. I následné soudy potvrdily tresty jen pro několik málo výtržníků z mnoha tisíc, kteří devastovali města po celé Francii.
Například ze stovek výtržníků, kteří proměnili jedno městečko ve válečnou zónu, skončil ve vězení jen jeden. Ve většině měst to bylo podobné, celkově bychom spočítali všechny odsouzené na prstech obou rukou.
Důvodem proč se nepokoje tak silně vymkly z ruky, byla právě obava policistů z trestu, pokud by při zásahu někoho zranili či dokonce zabili.
„Je pravděpodobnější, že skončíme ve vězení my, než kriminálníci,“ myslí si Alexandre* (jméno změněno), který je ve službě již více než 25 let. Žije v Marseille a jeho povolání se dědí z otce na syna:
„Jsme u policie a u četnictva od otce k synovi, z generace na generaci, je to skutečně povolání sloužit ochraně obyvatelstva,“ řekl. Ale pro tohoto zkušeného policistu už v tom není srdce.
„Zhoršování pracovních podmínek probíhá již více než 10 nebo 15 let. Stačí se podívat na nedostatek kandidátů do policejních výběrových řízení. Tento případ zasadil této profesi tvrdou ránu. Hlavní líčení se nekonalo.
(pozn.: Zde má na mysli výše zmíněné nepokoje, kdy byla nakonec drtivá většina výtržníků bez soudu propuštěna, zatímco dva policisté skončili za zabití zločinců ve vězení.)
Samozřejmě, že došlo ke smrti mladého muže a je to politováníhodné, pro něj, pro jeho rodinu a pro policistu, který střílel, který má také zničen život. Ale celou profesi zničili a předhodili nás pomstychtivosti zločinců,“ lituje policista.
„Emmanuel Macron nás ponížil, zostudil policii, nikdo na to nezapomene,“ vysvětluje Arnaud (jméno změněno).
Pro policii je nedostatek podpory do očí bijící.
„Během nepokojů jsme byli každý den v terénu a snažili jsme se zachránit majetek, podniky a lidi, hierarchie byla zahlcena, neměli jsme jasné instrukce a docházelo k různým případům, ale nikdo nereflektoval chaos, který panoval během těchto večerů, kdy jsme byli přemoženi ze všech stran,“ vysvětluje Arnaud, policista v Marseille na konci své kariéry.
„Bylo tam tolik zatčení, že věznice byly plné, dostali jsme rozkaz už nezatýkat, jen evakuovat vyrabované obchody a zachránit vše, co se zachránit dalo, měli jsme před sebou hordy 200 lidí, v centru Marseille, za 30 let praxe jsem to nikdy neviděl,“ říká Arnaud.
Podle Rudyho Manny policie ví a je si vědoma toho, že se vše může změnit v jediném okamžiku: „Nikdo už nebude riskovat, když má perfektní služební záznam, stačí jeden problém a vše mu je vymazáno. A to se děje hlavně posledních pět nebo šest let.“
Arnaud, který má zkušenosti s touto profesí, po více než 30 letech služby, říká:
„Násilníci mají pocit beztrestnosti, říkají nám to, tak jak chcete pracovat v těchto podmínkách? Je třeba vzít v úvahu jedno číslo – a to je počet policistů, kteří jsou ve Francii zabiti. Je to obrovský počet a nikdo o tom nemluví. Je to tabu.“
Tolik výpovědi policistů, které o mnohém vypovídají. Předně se ve Francii záměrně vytvořila půda pro případnou občanskou válku, neboť další velké nepokoje již policie, jejíž stavy i kompetence ubývají, nezvládne.
Navíc se policisté pod hrozbou trestu vězení bojí nějak tvrději zakročit. A dovezení zločinci si toho jsou vědomi.
Je jisté, že záhy po nadcházejících volbách opět vytáhnou do ulic mohamedáni v doprovodu Antify, aby protestovali proti výhře RN. Lze očekávat další rabování, požáry a ničení.
A to i díky tomu, že už předem je jasné, že policisté budou všemu pouze přihlížet z obavy, aby neskončili ve vězení jako jejich kolegové…
„„Emmanuel Macron nás ponížil, zostudil policii, nikdo na to nezapomene“ .. napriek tomu ho zvolili dva krat po sebe. A ludia akosi rychlo zabudli na Zlte Vesty tiez. To iste v Kanade, druhy krat zvolili Trudaka aj napriek protestom kamionistov a jeho fasistickej perzekucii tychto protestantov.
Ono ludia konstantne nariekaju aki su politici zli, no vzdy ich zvolia tych najhorsich. Jasne, niekto moze hovorit o manipulacii volieb ale realita je taka ze ludia vzdy zvolia toho kto im naslubuje toho co najviac a nezaujimaju ich dlhodobe nasledky takychto politik. Skratka univerzalna demokracia bude vzdy lavicova a vzdy katastroifalne destruktivna. Len to trva nejaky cas nez za spolocnost zacne lamat na male kusky a aj ked uz sa to deje, nie je to pre bezneho Fera z ulice ocividne, a uz vobec nehovoriac ani o pochopeni dovodov a zodpovednosti za to.
Univerzalna demokracia nikdy nikde neexistovala, napriek tomu je to celosvetova socialna politika uz nejakych 80 rokov.