Dnes už poněkolikáté přináším důkaz o tom, jaký je vliv Bruselu na sestavování vlád členských zemí, který neustále většina lidí zcela ignoruje. Zároveň jde však i o důkaz, že vláda ANO a SPD NIKDY nevznikne.
Už opakovaně – a několik let – upozorňuji na to, že pravidla některých frakcí jsou velmi přísná a nepřipouští některé koalice. Za ně pak nastupuje okamžité vyloučení z frakce.
Nicméně političtí negramoti zde přesto neustále šíří nesmysly o možných koalicích mezi stranami silně probruselských frakcí a stranami frakcí protibruselských.
Je tristní, pokud s takovými nesmysly přichází dokonce mainstreamoví novináři, ale šíří se i alternativními médii.
Proto opět (pokolikáté asi?) opakuji, že zejména dvě tvrdě eurohujerské frakce, z nichž jedna je velmi oblíbená u našich voličů, přísně zakazují koalice mezi jejich stranami a stranami frakce ID, ale částečně i ECR.
Jde o frakci Renew Europe a frakci socialistů. Příkladem vyhazovů za „závadnou“ koalici či naopak usměrnění politiků, kteří byli nuceni sestavit takovou vládu, kterou požaduje daná frakce, je několik.
Například Ficův Smer nebyl ze socanské frakce vyhozen kvůli prosazované politice, ale kvůli koalici se SNS. Co se týká frakce Renew, tak ta zasáhla například do sestavování švédské vlády, kde strana z frakce ECR – byť vítězná – nesměla do tamní vládní koalice.
Zástupci frakce Renew dokonce navštívili Švédsko, kde „grilovali“ zástupce budoucí vlády a nakonec – protože jinak vláda nešla sestavit – souhlasili, že daná strana může fungovat mimo koalici pouze jako opora vlády.
Šlo o frakci ECR, která sice vadí, ale ne tak moc jako frakce ID. Zde se můžeme pro změnu podívat do Portugalska, kde nedávno získala 18% Chega, náležející k této Bruselem nenáviděné frakci.
Vítězný slepenec stran, který voliči považovali za koaličního partnera Chegy, se nakonec na nátlak téže frakce Renew, ve které jedna ze stran působí, dala raději do holportu se socany, které chtěli voliči vyhnat z vlády.
Nyní frakce Renew ohlásila, že vyhazuje stranu VVD, neboť uzavřela koalici s Wildersovou PVV. Ta je ve frakci ID, která je pro koalice se stranami Macronovy Renew přísně zakázána.
Zde znovu zdůrazňuji, že Wilders v Holandsku volby vyhrál, byl tedy mnohem silnější než vyhozená strana. Bez něho nebylo možné vládu sestavit a v případě nových voleb by získal mnohem víc hlasů.
Po půlroce vlády v demisi už bylo nutné nějakou vládu sestavit – a jiná možnost v podstatě nebyla. Ani to ovšem přísné regule frakce neakceptovaly.
Je samozřejmě otázka, jak dalece daná strana na příslušné frakci lpí. V případě Portugalska zřejmě hodně, když byli ochotni vytvořit koalici, kterou voliči odmítali.
V případě Holandska se v podstatě nedalo nic jiného dělat než se nechat z frakce vyloučit, neboť jiná většinová koalice by tam sestavit nešla. A už vůbec ne v případě vyhlášení nových voleb.
Odvrácení vyhazovu nepomohlo ani předchozí prohlášení Wilderse, který se vzdal postu premiéra.
Jak si tedy může někdo myslet, že si ANO, které patří k této Macronově frakci Renew, vezme do koalice sotva 10% SPD, když je pro frakci nepřijatelná i v Holandsku vítězná strana s takřka trojnásobkem procent či portugalská strana s takřka dvojnásobkem hlasů než má kdy šanci získat SPD?
Aby k tomu došlo, muselo by ANO změnit frakci.
Ovšem tomu příliš nevěřím, neboť – jak známo – Babiš a Macron mají vzájemně velmi úzké vztahy. A například v ECR, která by mohla přicházet do úvahy, je již ODS, která by musela odejít a uvolnit tak místo pro ANO. Pochybuji, že to udělá.
Pokud tedy i po volbách zůstanou frakce víceméně při starém, bude tvrzení o podobné koalici ukazovat na jediné: politickou negramotnost toho, kdo takové nesmysly šíří.
souhlasím Slovanko 👍 co taky ale čekat od voliču ANO kteří křičí že s ODS nechtějí ale pak od nich slyším že z EU vystoupit nechtějí vždyt si serou do huby