Jak Sorosova síť financuje neziskovky a progresivce zejména na Slovensku, v Maďarsku a Polsku (video)

Jak Sorosova síť financuje neziskovky a progresivce zejména na Slovensku, v Maďarsku a Polsku (video)

V zemích, kde nejde vždy vše podle jejich představ, je třeba nastolit tu správnou „demokracii.“ Na to se jde přes mainstreamová média a politické neziskovky.

Ty jsou napojeny na Sorosovu síť, kterou ani v přehledu dárců nemusíte vždy odhalit, neboť jde mnohdy o velmi promyšlenou síť. Tedy například Sorosova OSF nalije miliony do nějaké jiné neziskovky, přes kterou pak dále financuje neziskovky napojené na „správné“ progresivistické politiky, jimž pomáhá k nástupu „na trůn.“

Jak prozrazuje člen této sítě, tak před časem se velmi soustředili zejména na odstranění Bolsonara v Brazílii (kde se jim cíle podařilo dosáhnout) a na Turecko, kde je však Erdogan i nadále u moci.

Nicméně jejich hlavním polem působnosti je nyní údajně Evropa – zejména pak Maďarsko, Slovensko a Polsko, tedy země, kde chtějí udržet „závadné“ politiky dál od vesla a dosadit své vlastní loutky.

O tom, že by měli Sorosovci nějaké zájmy u nás, nepadla ani zmínka. Ostatně, našinci přímo milují exponenty Aspen institutu, takže je jisté, že opanují i příští vládu. Soros má tak své zájmy aktuálně někde úplně jinde. U nás jsou již „ovce“ oholené a zpracované.

V Polsku se jim jejich záměr povedl, nicméně informace uvedené níže by měly být z podzimu 2023, tedy z doby před polskými volbami. Právě tam pomohla neziskovka dosadit Tuska.

Podle všeho jsou tedy úspěšní jen někde – zatímco v Polsku a Brazílii si mohli připsat plusové body, na Slovensku a v Maďarsku se jim kýžených cílů dosáhnout (zatím) nepodařilo.

Podle webu Action for Democracy je modus operandi neziskovky identifikovat „klíčové bojující státy,“ kde je demokracie údajně ohrožována autoritářskými konzervativními silami a financovat klíčové mobilizační kampaně a poté poskytovat zdroje přímo aktivistům a organizacím.

Zbytek je ponechán na místních aktérech, ale cíl je jasný: svrhnout konzervativní vlády.

„Nevyhýbáme se kritice autoritářských vůdců a tendencí jako Bolsonara v Brazílii, Orbána v Maďarsku nebo Kaczynského v Polsku. Podporujeme místní organizace občanské společnosti, které se proti těmto vládním aktérům neustále kriticky zapojují,“ řekl v jednom z videí generální ředitel Sorosem sponzorované A4D David Koranyi.

Koranyi a pokladník A4D Chris Maroshegyi jsou oba členy Evropské rady pro zahraniční vztahy, think tanku založeného z počátečních peněz Sorosovy Nadace otevřené společnosti.

Koranyi vysvětlil, že A4D nikdy na rovinu neřekne, že přispívá přímo na opoziční kampaně, ale vzhledem k hodnotám organizací vybraných pro financování je docela zřejmé, že nakonec hrají do karet progresivistickým stranám.

Kdo financuje a vede takzvaně „demokratické“ aktivisty v Evropě? Soros, samozřejmě.

Nasazeni do Polska z Brazílie

Přestože je A4D aktivní po celém světě (např. v Turecku a Brazílii), podle Koranyi se zaměřuje především na střední a východní Evropu, zejména Polsko, Maďarsko a Slovensko.

„V tuto chvíli se velmi soustředíme na Polsko, protože se tam blíží opravdu kritické volby,“ potvrdila lídryně A4D Kati Martonová v dalším rozhovoru, který byl zřejmě veden v polovině roku 2023, tedy před polskými volbami, ve kterých konzervativní Právo a Spravedlnost (PiS) byla na prvním místě, ale ztratila většinu a byla vytlačena od moci liberální koalicí.

V období před polskými volbami řekl Koranyi, že A4D financuje dvanáct místních neziskovek, aby mobilizovaly především mladé lidi a ženské voličky. Dodal, že se připravují financovat stejný počet organizací proti nacionalistické vládě Roberta Fica na Slovensku a že totéž dělají v Maďarsku proti Viktoru Orbánovi od voleb v roce 2022, ale, jak Koranyi řekl: „bohužel, s omezeným úspěchem.“

Kromě financování těchto neziskovek v terénu se Action for Democracy angažuje také v „politickém lobbingu“ ve Washingtonu a Bruselu a dokonce spolupracuje s americkými médii, aby „poškodili“ pověst premiéra Orbána a dalších v očích americké veřejnosti, zejména mezi republikány, pro které Orbánovo Maďarsko představuje úspěšný konzervativní model.

Sledujte peníze

Action for Democracy říká, že pouze spojuje místní aktéry občanské společnosti s mezinárodními dárci, které by jinak nemohli oslovit. Identita těchto soukromých podporovatelů však není odhalena – z dobrého důvodu, jak se ukázalo.

Rozdíl je v tomto případě v tom, že Soros zřejmě financuje A4D soukromě a ne (pouze) prostřednictvím své neziskovky, jejíž vedení loni předal svému synovi Alexandru Sorosovi.

Když Soros mladší převzal vedení, řekl, že ho Evropa tolik nezajímá a místo toho se chce zaměřit na jiné regiony. To však neznamená, že jeho otec nemůže nadále využívat své soukromé bohatství k ovlivňování evropských demokracií prostřednictvím neziskovek jako je A4D.

Co činí odhalení ještě hlubší, je skutečnost, že Action for Democracy byla přistižená, jak během maďarských voleb v roce 2022 nezákonně investovala více než 10 milionů dolarů do volební kampaně sjednocených opozičních stran.

Tento nehorázný zásah vedl Budapešť k přijetí zákona podobného americkému zákonu o registraci zahraničních agentů (FARA), který nedávno použila Evropská komise k zahájení dalšího řízení o porušení povinnosti proti Maďarsku.

V té době opozice tvrdila, že peníze pocházejí ze soukromých „mikrodarů“ od maďarských expatriantů ve Spojených státech, ale důkazy ukázaly, že takových darů bylo sotva více než tucet, v průměru asi 25 dolarů. 

Nikdo s jistotou nevěděl, kde se vzal zbytek – až dosud. Vzhledem k zákonu USA, který vyžaduje, aby takové organizace byly ohledně dárců transparentní, nelze tyto informace nezávisle ověřit.

„Naše financování pochází od některých prodemokratických hráčů – pravděpodobně si dokážete představit, kdo by to mohl být,“ řekla Martonová. Když se  reportérka zeptala, zda má na mysli Sorose, odpověděla: „Ano, ale neříkejte to.“

„Mám silné podezření, že A4D měla jednoho nebo dva významné individuální dárce,“ řekl další respondent, demokratický politický konzultant a zaměstnanec A4D Eric Koch.

„Myslím, že oba víme, o kom mluvím, o velmi slavném dárci.“ „Soros?“ „Ano. … Myslím, že byl zdaleka největším dárcem.“

Koranyi byl trochu opatrnější. „Jsme také v USA, což znamená, že ve skutečnosti nemusíme zveřejňovat jména našich dárců,“ řekl. Přesto vysvětlil, že dar ve výši 2 milionů dolarů stačil k tomu, aby se připojil k panteonu hlavních dárců, kteří také diktují priority, akce a programy.

Rozhodují o tom, jak se peníze používají, a dávají asi 80 procent svých darů na velmi konkrétní cíle, které by země mohly použít.

Ve čtvrté a poslední epizodě, která vyšla minulý týden, vyšetřovatelé hovoří s generálem ve výslužbě Wesley Clarkem, bývalým šéfem evropského oddělení NATO, kterého před časem oslovila Kati Marton, aby se podělil o své znalosti o akci Action for Democracy na pomoc studené válce. 

Clark má také dlouhou osobní historii se Sorosem, úzce s ním spolupracoval během protestů na Majdanu v roce 2014 na Ukrajině, kde byla nadace Open Society Foundations obzvláště aktivní.

Americká vláda podle Clarka nestojí za aktivismem A4D a podobných organizací v Evropě. „Jsou to prostě soukromí občané, kteří zasahují do voleb v jiných zemích,“ řekl generál a později dodal, že „mezi nimi není nikdo jiný než George,“ pokud jde o střední Evropu.

„Soros financoval úsilí v Bosně. Financoval úsilí v Maďarsku, a proto ho Viktor Orbán nenávidí,“ řekl Clark a dodal, že je logické, že Orbán nechce, aby americký podnikatel „kontroloval politiku v Maďarsku“.

Sorosem financovaná nezisková organizace s názvem Action for Democracy zasahuje do voleb po celém světě a manipuluje americké mediální pokrytí proti konzervativním politikům v Evropě:

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 12 Průměrně: 4.9]

4 thoughts on “Jak Sorosova síť financuje neziskovky a progresivce zejména na Slovensku, v Maďarsku a Polsku (video)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *