Situace v Ceutě se dále vyvíjí, zatímco za včerejší den přešlo na španělskou stranu asi 6 tisíc Afričanů z Maroka i subsaharské Afriky, z Marocké strany hranice nikdo nestřežil, takže dokud se na hranici nedostavila španělská armáda, invazní příval neustával.
1500 Maročanů bylo vráceno zpět do Maroka, zbytek Afričanů ovšem zůstává v Ceutě a je velmi pravděpodobné, že se stanou budoucím obohacením Evropy.
Nicméně jak se zdá, tak Maroko se jednoduše vydalo tureckou cestou, tedy za to, aby opět střežilo své hranice požádalo o „výpalné“, přičemž Španělsko okamžitě požadavkům Maroka vyhovělo. Ovšem nejde zdaleka o první „výpalné“ Maroku ze strany Španělska či dalších zemí EU.
Španělská vláda poskytla Maroku pomoc ve výši 30 milionů eur na pomoc při financování nasazení policie v boji proti nelegálnímu přistěhovalectví uprostřed krize v důsledku tlaku ze strany Ceuty, kam dosud doplavalo více než 6 000 lidí díky pasivitě Maroka. Do roku 2019 již obdržela marocká vláda dalších 32 milionů eur.
Dnes na týdenním zasedání Rady ministrů, byla schválena pomoc Maroku ve výši 30 milionů eur. Zasedání bylo poznamenáno bezprecedentní epizodou, kterou autonomní město zažívá od pondělních časných ranních hodin tváří v tvář lavině marockých ilegálů, včetně mnoha údajně nezletilých, kterým se podařilo nelegálně vstoupit na španělskou půdu.
Tyto prostředky budou použity jak na financování výdajů souvisejících s ostrahou hranic, tak na boj proti nedovolenému přistěhovalectví a na údržbu vybavení používaného při jejich misích marockou policií, včetně „operativních nasazení“.
Obyvatelé Ceuty byli samozřejmě z přívalu invazistů zděšeni a obchodníci v reakci zavírali obchody a zadělávali je okenicemi.
Takto to dnes v centru Ceuty vypadalo:
https://twitter.com/i/status/1394602387038429186
Spoustu dalších videí z invaze do Ceuty můžete vidět zde.
Šlo tedy Maroku od samého začátku o toto výpalné? Jak dlouho potrvá, než si Maroko podobným způsobem požádá o další „bakšiš“?
Jo, jsou vychytralí to Maročané …