O tomto případu jste možná již slyšeli. Vloupání do domu patřilo k sérii dalších vloupání v téže čtvrti. Právě nyní, těsně po pohřbu mladé matky, se již hovoří konkrétněji o podezřelých, jimiž by měli být Albánci. Ti jsou na jihu Evropy docela problémoví, hodně často páchají kriminalitu i v Itálii. Ale jejich mafie má své pole působnosti napříč Evropou, zabývají se různými druhy kriminality, od prodeje drog, přes prostituci, loupeže až po prodej zbraní.
Britská matka Caroline Crouchová, 20 let, byla zavražděna při brutální loupeži ve svém domě na předměstí Atén. Její jedenáctiměsíční dcera Lydia byla nalezena plačící vedle těla své matky ve snaze probudit ji.
Srdcervoucí tragédie byla poslední z řady podobných zločinů v lepší čtvrti.
Řecké úřady podezřívají vrahy původem z nedaleké Albánie s vazbami na organizovaný zločin.
Mladý otec oblečený v černém obleku nese svou malou dceru v náručí a jde k rakvi své ženy, aby spolu mohli položit květinu. Je to srdcervoucí scéna za všech okolností, ale zvláště pro rodinu Caroline Crouchové, která byla včera uložena k odpočinku pouhé tři dny poté, co byla zavražděna při vloupání do svého domu na aténském předměstí, které bylo známé jako čtvrť boháčů.
Její manžel Charalambos Anagnostopoulos, 33 let, pak oslovil ty, kteří se přišli rozloučit na ostrov Alonissos, kde Caroline, která měla britský pas, strávila většinu svého dětství.
„Měl jsem velké štěstí, že jsem ji znal a ona mě milovala,“ řekl, když utíral slzy.
„Ještě smutnější než její smrt je skutečnost, že naše dcera vyroste, aniž by si pamatovala svou krásnou matku, která byla radostí života, i když naše dcera bude vždy se mnou a s námi všemi.“
Zatímco mluvil, seděla nad otevřenou rakví své dcery matka Caroline, Susan Dela Cuestaová, která na ostrově provozuje úklidovou firmu. Osmasedmdesátiletý Otec Caroline David, který se narodil v Liverpoolu, ale po kariéře v ozbrojených silách a ropném průmyslu odešel do Alonissu, je nemocný.
Před vchodem do řeckého pravoslavného kostela (Agia Paraskevi) na vrcholu dlážděného kopce byly položeny desítky květinových věnců zdobených bílými růžemi, které symbolizují nevinnost mladé ženy.
Asi 400 ostrovanů, plus mnoho jejích starých kamarádů ze školy, každý oblečený v černém a nesoucí malou kytici, se dostavili do kostela. Ti, kteří se nedokázali vmáčknout dovnitř, hledali stín na rozpáleném nádvoří.
Jistě jen málo pohřbů v této části světa – oblíbená turistická destinace v klidných modrých vodách Egejského moře – mohlo vyvolat takový výbuch veřejného smutku. Truchlící, včetně starosty, lemovali ulice, když byla uložena k odpočinku na místě, kde byla známá a milovaná. Všechny obchody na Alonissu byly uzavřeny na znamení úcty.
Ale za smutkem a slzami bylo také mnoho hněvu. Brutálním faktem je, že 20letá Caroline byla zavražděna během loupeže ve svém domě v řeckém hlavním městě v úterý v časných ranních hodinách. To však nevysvětluje násilí, které vloupání doprovázelo a srdcervoucí scénu, se kterou byli policisté po loupeži konfrontováni uvnitř domu.
Nahoře našli Carolininu jedenáctiměsíční dceru Lydii plačící, jak instinktivně poplácává matčino neživé tělo ve zjevné snaze ji probudit. Zemřela na udušení poté, co jí do úst nacpali kus oblečení, aby se zabránilo jejímu křiku a ucpali jí i nos, takže nemohla dýchat.
Dole byl její manžel svázán na podlaze. Podařilo se mu vyvolat poplach pouze pomocí nosu, kterým vytočil číslo policie na svém mobilním telefonu a zavolal také sousedovi.
A na schodišti visela strašlivá vizitka gangu – rodinný pes Bruno, který byl uškrcen vlastním vodítkem; bylo to, jako by si pachatelé libovali ve svém vlastním barbarství. Ale byla taková loupež tak neobvyklá? Zdá se, že ne. V oblasti došlo za posledních šest měsíců nejméně ke třem vloupáním, kde bylo charakteristickým znakem extrémní násilí – nebo hrozba takového násilí.
V prosinci se čtyři muži vloupali do domu v nedalekém Chalandri, odvlekli zaměstnankyni za vlasy, přičemž jí vyhrožovali, že jí podříznou krk a utekli s 8 000 liber v hotovosti a šperky. Podobnosti s poslední loupeží jsou jasné. Do obou vloupání byli zapleteni čtyři muži. V obou případech vstoupili do nemovitosti zadním oknem. V obou případech ukradli hotovost a šperky.
Vrahové Caroline také utekli se šperky v hodnotě 20 000 liber a bankovkami v hodnotě přibližně 10 000 liber, které, jak se nyní ukázalo, byly ukryty v krabici Monopoly, což vedlo detektivy k teorii, že zloději mohli jednat na základě tipu. Mohl je někdo, koho pár znal, zradit, nebo to byly jen oběti náhodného osudu?
Je tu ještě něco, co mají tyto domácí loupeže společné. Úřady podezřívají Albánce. Řecko sdílí hranici s Albánií a v zemi žije více než milion Albánců. V současné době existuje více než 200 nevyřízených zatykačů na Albánce, o kterých se předpokládá, že uprchli zpět do své vlasti.
Albánci tvrdí, že se z nich v minulosti stali obětní beránci, což vedlo k protestům albánské vlády a výzvám k ochraně albánských přistěhovalců.
Nicméně souvislost mezi Albánci a násilným a organizovaným zločinem – jako je obchodování s lidmi, vydírání a loupeže – v celé Evropě je nepopiratelná. A i tentokrát vedou všechny indicie právě k Albáncům…
Živě si vzpomínám na dárky václava havla & jeho pucfleka khárla fón šláfenberka našemu lidu v podobě kosovských albánců co nám sem navezli během války v Jugoslávii-jejich kriminalita byla opravdu otřesná a barbarská-proč by to tedy jinde mělo být jinak???
K tomu nemám slov. Zavraždit tak krásnou maminku, je neskutečné barbarství. Velmi smutné je, že sluníčkáři svým cynismem k obětem toto barbarství podporují.