Jak již víte, tak včera proběhla schůzka evropských konzervativců, tedy šéfů velkých politických stran, které podporují konzervativní politiku s důrazem na národní suverenitu a zachování evropské kultury. Schůzka Salvini – Orbán – Morawiecki – ovšem vyvolala rozruch nejen v Bruselu, ale také v italské vládě, jejíž je nyní Salviniho Liga součástí.
Brusel bere právě Maďarsko a Polsko za rebely, Jourová se ostatně nenávisti k oběma vládám nijak netají. Stejně tak se ovšem netají zástupci maďarské a polské vlády tím, že Jourovou, která jim jde soustavně po krku, považují za to nejhorší, co se v EK nachází.
Na schůzce sice zatím nedošlo k založení nové frakce, pouze k předběžné dohodě, neboť v takové frakci by měly být přítomny i některé další strany frakcí ID (v níž je Salviniho Liga) a konzervativní ECR (v níž je polská PiS), ale i tak byl rozruch mezi bruselskými papaláši značný.
Nicméně důležité je, že italská Draghiho vláda, jejíž součástí je také Salviniho Liga, se na základě této schůzky otřásla v základech. Koaliční partneři, jejichž politika je ovšem velmi odlišná od proklamované politiky Salviniho Ligy, se proti schůzce vymezili a to až tak silně, že nyní začínají pochybovat, že by stávající vláda mohla pokračovat. Na druhou stranu tytéž politické partaje se velmi obávají voleb, z nichž by zřejmě byly vyšachovány do opozice a Salvini by mohl stanout na premiérském křesle, přičemž nyní má Liga pouze ministerstvo turistiky…
Schůzka nepotěšila Demokratickou stranu (PD – soc. dem.), která nezahálela s kritikou Salviniho postupu a zpochybňováním iniciativy sdílené s Orbánem a Morawieckim. Podle Enrica Letty je to bývalý ministr vnitra Salvini, kdo „musí ospravedlnit svůj obrat proti Draghimu“ s odkazem na proevropskou vládu (tím má samozřejmě na mysli vládu ne proevropskou, ale probruselskou). Další člen vedení PD prohlásil: „Salviniho setkání s Orbánem je velmi vážné. Nejen proto, že jsou protievropští, ale také proti Itálii, protože tyto dvě země jsou nepřáteli našeho národního zájmu. Kdyby bylo po Orbánovi, peníze na pomoc od EU nikdy nedostaneme.“
„Nemyslím si, že to bylo vhodné, myslím, že není užitečné podnikáme-li kroky směrem k těm, kteří nikdy nepomohli ani Evropě, ani naší zemi,“ říká Andrea Orlando. Ministr práce varoval Ligu, s níž sdílí vládnoucí většinu: „Víme, že musíme vládnout se stranou velmi daleko od nás, ale pokud se tyto vzdálenosti ještě zvětší, bude to ještě obtížnější a věřím, že v této těžké chvíli už toho máme dost.“
Lia Quartapelle, šéfka Demokratické strany pro Evropu a mezinárodní záležitosti, podle níž Maďarsko a Polsko v posledních letech položily klacky pod kola Evropské unie, prohlásila: „Od vydírání z Fondu na obnovu až po neschopnost přerozdělit migranty. Chci vidět, jak se Salvini bude chovat, až se Orbán a Morawiecki v Evropě postaví proti návrhům Draghiho vlády“.
Senátor Tommaso Nannicini zopakoval slova písně „Amici mai“ od Antonella Vendittiho, to znamená, že některé lásky nekončí, ale dělají obrovské obraty a pak se vracejí: „Trochu jako Salviniho láska k Orbánovi, suverenita a antievropa. Vše proti zájmu Italů.“
Salviniho odpověď přišla vzápětí. Podle předsedy Ligy není vůbec nevhodné setkat se se dvěma evropskými premiéry ze dvou zemí s dlouholetým přátelstvím a bohatým obchodem s Itálií. A využil příležitosti a spustil kritiku zaměřenou na Demokratickou stranu: „Pokud Sardinky a Ius Soli zůstanou v PD, je to váš problém.“(pozn. Ius Soli je promigrační neziskovka a Sardinky je něco jako italská pobočka Antify, partička mladých vítačů).
Uvidíme, jak se bude nálada v italské vládě vyvíjet. Vzhledem k tomu, že má ovšem MV v gesci PD (soc dem), tak by se stávající vládou i nadále pokračovala politika otevřených hranic, neboť Salvini nemá mimo oblast turistiky ve vládě nejmenší slovo.
Byla schůzka – Salvii – Orbán – Morawiecki – způsobem, jak narušit víceméně nefunkční italskou vládu, která díky Draghiho vedení a socanům na MV praktikuje politiku bezbřehého vítání? Myslím, že příští týden, tedy po Velikonocích, se dozvíme více. Ale vzhledem k tomu, že od války zatím neměla dlouhého trvání žádná italská vláda (vyjma vlády Berlusconiho), je pád současného Draghiho prapodivného „slepence“ více než pravděpodobný. Pro Evropu by byl ovšem pád této italské vlády, která vítá až tisíc vetřelců denně, vítanou úlevou. Protievropští jsou tak právě ti, kdo „protievropskost“ vyčítají Salvinimu. Ten je ovšem jen protibruselský…
Ako som už písal,na fotke nie sú žiadni konzervatívni vlastenci a odporcovia Bruselu, ale fašistickí a iredentistickí zločinci, ktorí si podobne ako ich vzory /Horthy, Mussolini, Pavelič, Pilsudski/ chcú rozdeliť Európu na úkor svojich súsedov. O ich fanatickej podpore Izraela a legálnej masovej migrácie, ako aj kamarátstve s Erdoganom a Thacim som už písal tiež. Nehovoriac už o tom,že o vystúpení z EÚ nechce nikto z nich ani počuť.