Než se vyjádřím k mladému džihádistovi, který byl dnes odsouzen v nepřítomnosti na 15 let do vězení, krátce se vrátím k jeho otci, který byl souzen už asi před rokem za to, že synovi do Iráku, kde se aktivně účastnil bojů, posílal nemalé částky peněz.
Otce tohoto džihádisty, Mohammeda Yousefa Al Samarrájího, odsoudil soud vloni v červenci ke třem rokům vězení s podmíněným odkladem na tři roky za financování terorismu. Podle obžaloby poslal v roce 2017 přes prostředníka svému synovi, o němž věděl, že je členem teroristické organizace Islámský stát, do Mosulu v Iráku 54 000 korun.
V kontaktu se synem byli údajně jen prostřednictvím internetových aplikací Skype a Telegram. Syn mu posílal propagandistické snímky a videa, v jednom byl i sám zachycen.
Tedy zde se jedná o celou džihádistickou rodinku, neboť syn měl mít v Iráku i manželku. Podstatné je, že otec tvrdí, že jeho syn Muhammad Jusif as-Samarrájí (26), který byl dnes odsouzen na 15 let vězení za to, že byl aktivním bojovníkem v řadách ISIS, je údajně nejspíš po smrti. Podle názoru otce zůstal někde v troskách Mosulu.
Tomu samozřejmě můžeme, ale i nemusíme věřit. Otec teroristického synka podporoval a to dokonce i finančně, tedy zcela jistě věděl, že jdou jeho peníze na džihád. Ostatně, propagandistická videa, která mu syn posílal, snad musela být dostatečně výmluvná. Pak je logické, že by bylo pro otce nejlepší tvrdit, že je syn po smrti, i když je možné, že je stále naživu.
Jak známo, tak většina džihádistů dorazila do Evropy buď bez dokladů, přičemž se vydávali za nezletilce (to by neměl být pro takto mladého Iráčana problém, už jsem zaznamenala případy mnohem starších džihádistů, kterým hra na „dětičky“ vyšla) nebo mohl přijet s falešnými doklady, jichž má ISIS k dispozici z úřadů v dobytých územích dostatek.
Tedy v případě, kdy otec soudu tvrdil, že je syn pravděpodobně mrtvý, mohl účelově lhát. Syn už může být třeba v Německu, Švédsku Itálii nebo Francii, což jsou země, kde džihádisty příliš neprověřují. Bez dokladů, vydávajíc se za nezletilce či s falešným pasem, se mohl usadit kdekoli jinde v Evropě podobně, jako tisíce dalších vojáků ISIS.
Nemyslím, že by si tento džihádista troufl přijet právě do ČR, kde mu hrozí vězení, ovšem v jiných zemích, kde je jakékoli prověřování velmi laxní nebo nulové, by mohl žít pod jinou identitou a možná dokonce i být přes nějakého prostředníka v kontaktu se svým otcem.
Vše je samozřejmě spekulace a džihádista může být i mrtvý. Ať je to jak chce, nespornou ostudou naší justice je rozsudek, který byl vynesený nad jeho otcem, který dostal za financování terorismu pouhou podmínku.